Znamię! Znam je?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W ramach upowszechniania wiedzy o nowotworze złośliwym skóry Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego realizuje Program „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry.

Patronat honorowy nad programem edukacyjno-informacyjnym „Znamię! Znam je?” objęła Minister Edukacji Narodowej. Kampania powstała z inicjatywy Akademii Czerniaka, która jest sekcja naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

Z przeprowadzonych przez TNS OBOP badań wynika, że 76% Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak i jest to wzrost aż o 11 punktów procentowych w stosunku do badań z 2011 roku. Coraz więcej osób deklaruje też, iż niepokojące znamiona poddałoby kontroli specjalisty. W 2013 r. niepokojąca zmiana spowodowałaby wizytę u lekarza 72% osób, podczas gdy w 2011 r. lekarza odwiedziłoby 68%. Jednocześnie 14% badanych w 2013 r. w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona a 32% deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. Liczby te praktycznie pozostają bez zmian w stosunku do 2011 r. Bardzo niepojący jest fakt, iż blisko połowa badanych (46%) w 2013 roku Polaków uznała, że nie posiada znamion, które należy obserwować i tym samym nie obserwuje skóry lub w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Tymczasem groźne znamię może pojawić się w każdej chwili na każdej skórze. Akademia Czerniaka powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów mającej na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku. Poprzez popularyzację profilaktyki, prezentowane są skuteczne metody zabezpieczania się przed tym nowotworem skóry.

W ramach programu Akademia Czerniaka przygotowała konspekt lekcji edukacyjnej o czerniaku dla nauczycieli, tak aby mogli oni przeprowadzić lekcję w swojej klasie. Z kolei uczniowie, dzięki specjalnie przygotowanemu filmikowi oraz materiałom informacyjnym (ulotki, plakaty) dowiedzą się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem.

Poradnik dla nauczyciela

Plakat

Ulotka str. 1

Ulotka str. 2

Więcej informacji na stronach:

Akademia Czerniaka

www.facebook.com/znamieznamje

Artykuły

Przejdź do - Podsumowanie Programu "Znamię! Znam je?" w roku szkolnym 2018/2019 w woj. śląskim
12 grudnia 2019

Podsumowanie Programu "Znamię! Znam je?" w roku szkolnym 2018/2019 w woj. śląskim

Program edukacyjny „Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry” realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Fundację Gwiazda Nadziei w roku szkolnym 2018/2019 objął swym zasięgiem 381 szkół ponadpodstawowych woj. śląskiego. Edukacją na temat profilaktyki nowotworu złośliwego skóry i umiejętności samobadania skóry objętych zostało ponad 28 tys. uczniów.

Czytaj więcej o: Podsumowanie Programu "Znamię! Znam je?" w roku szkolnym 2018/2019 w woj. śląskim
Przejdź do - Wojewódzka Konferencja "Rak w XXI wieku"
30 października 2019

Wojewódzka Konferencja "Rak w XXI wieku"

W dniu 28 października 2019 r. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się Wojewódzka Konferencja "Rak w XXI wieku", w której uczestniczyło 134 nauczycieli szkół ponadpodstawowych woj. śląskiego realizujących Programy edukacyjne "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?". Organizatorami Konferencji była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Fundacja Gwiazda Nadziei. 

Czytaj więcej o: Wojewódzka Konferencja "Rak w XXI wieku"
Przejdź do - Szkolenie dla koordynatorów Programu "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?"
8 listopada 2018

Szkolenie dla koordynatorów Programu "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?"

W dniu 7 listopada 2018 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach odbyło się szkolenie dla szkolnych i powiatowych koordynatorów programów "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?". Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z wieloletnim partnerem - Fundacją "Gwiazda Nadziei".

Czytaj więcej o: Szkolenie dla koordynatorów Programu "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?"
Przejdź do - Podsumowanie Programu „Znamię! Znam je?” w woj. śląskim w roku szkolnym 2017/2018
8 października 2018

Podsumowanie Programu „Znamię! Znam je?” w woj. śląskim w roku szkolnym 2017/2018

Program edukacyjny „Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry” realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Fundację Gwiazda Nadziei w roku szkolnym 2017/2018 objął swym zasięgiem 369 szkół ponadpodstawowych woj. śląskiego. Edukacją na temat profilaktyki nowotworu złośliwego skóry i umiejętności amobadania skóry objętych zostało ponad 28 tys. uczniów.

Czytaj więcej o: Podsumowanie Programu „Znamię! Znam je?” w woj. śląskim w roku szkolnym 2017/2018
Przejdź do - Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie warunków świadczenia usług w solariach
22 lutego 2018

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie warunków świadczenia usług w solariach

W dniu 16 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, której celem jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Czytaj więcej o: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie warunków świadczenia usług w solariach