HIV/AIDS

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Priorytety strategii państwa w zakresie walki z HIV/AIDS zawarte w Krajowym Programie Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV opracowanym na lata 2017-2021 ukierunkowane są głównie na usprawnienie systemu zapobiegania zakażeniom HIV, edukację społeczeństwa i zapewnienie opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS.
Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca liczba zakażeń HIV w Polsce, do których dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Zbyt mało osób zna swój status serologiczny i łudzi się błędnymi stereotypami. Tymczasem HIV/AIDS może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od tego kim jest, jakie ma wykształcenie, czy też przekonania.

Główne cele programu to:

  • ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
  • zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie HIV/AIDS
  • poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich
  • poprawa jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV

Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje w/w Program we współpracy z władzami lokalnymi, instytucjami zajmującymi się diagnostyką i terapią HIV/AIDS, organizacjami pozarządowymi i partnerami, natomiast głównym koordynatorem Programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

Co roku na terenie województwa śląskiego Państwowa Inspekcja Sanitarna organizuje Ogólnopolską Kampanię Społeczną w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, której myśl przewodnia zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Kampania kończy się obchodami Światowego Dnia AIDS, przypadającego
1 grudnia.


Więcej informacji o Programie i Kampaniach można znaleźć na stronie internetowej www.aids.gov.pl

 

 

Artykuły

Przejdź do - Podsumowanie akcji „HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”
7 stycznia 2020

Podsumowanie akcji „HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”

Zakończyła się wojewódzka akcja profilaktyczna „HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej” realizowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną woj. śląskiego, której celem było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży i nauczycieli na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV.

Czytaj więcej o: Podsumowanie akcji „HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”
Przejdź do - Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV
22 listopada 2019

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

23 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał, a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

Czytaj więcej o: Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV
Przejdź do - HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej
28 listopada 2019

HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS ‘2019 w woj. śląskim trwa akcja informacyjna „HIV/AIDS – chcę wiedzieć więcej”, realizowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną, której celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości na temat profilaktyki zakażeń HIV. Działania kierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. W ramach akcji odbywają się lekcje edukacyjne w szkołach oraz konkursy w wybranych placówkach.

Czytaj więcej o: HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej
Przejdź do - Wojewódzka Konferencja "HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej"
21 listopada 2019

Wojewódzka Konferencja "HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej"

W dniu 21 listopada 2019 r. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się Wojewódzka Konferencja "HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej", w której uczestniczyło 141 nauczycieli szkół ponadpodstawowych woj. śląskiego oraz pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. śląskiego. Organizatorami Konferencji była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

Czytaj więcej o: Wojewódzka Konferencja "HIV/AIDS - chcę wiedzieć więcej"
Przejdź do - Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
28 listopada 2018

Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Decyzją Kapituły powołanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS – Agendę Ministra Zdrowia, zajmującą się szeroko pojętą problematyką HIV/AIDS i realizacją zadań z zakresu zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS, lek. med. Urszula Mendera-Bożek Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, została uhonorowana wyróżnieniem „Czerwonej kokardki” w kategorii Profilaktyka.

Czytaj więcej o: Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego