HIV/AIDS

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Priorytety strategii państwa w zakresie walki z HIV/AIDS zawarte w Krajowym Programie Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV opracowanym na lata 2017-2021 ukierunkowane są głównie na usprawnienie systemu zapobiegania zakażeniom HIV, edukację społeczeństwa i zapewnienie opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS.
Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca liczba zakażeń HIV w Polsce, do których dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Zbyt mało osób zna swój status serologiczny i łudzi się błędnymi stereotypami. Tymczasem HIV/AIDS może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od tego kim jest, jakie ma wykształcenie, czy też przekonania.

Główne cele programu to:

  • ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
  • zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie HIV/AIDS
  • poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich
  • poprawa jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV

Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje w/w Program we współpracy z władzami lokalnymi, instytucjami zajmującymi się diagnostyką i terapią HIV/AIDS, organizacjami pozarządowymi i partnerami, natomiast głównym koordynatorem Programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

Co roku na terenie województwa śląskiego Państwowa Inspekcja Sanitarna organizuje Ogólnopolską Kampanię Społeczną w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, której myśl przewodnia zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Kampania kończy się obchodami Światowego Dnia AIDS, przypadającego
1 grudnia.


Więcej informacji o Programie i Kampaniach można znaleźć na stronie internetowej www.aids.gov.pl

 

 

Artykuły

Przejdź do - Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
28 listopada 2018

Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Decyzją Kapituły powołanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS – Agendę Ministra Zdrowia, zajmującą się szeroko pojętą problematyką HIV/AIDS i realizacją zadań z zakresu zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS, lek. med. Urszula Mendera-Bożek Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, została uhonorowana wyróżnieniem „Czerwonej kokardki” w kategorii Profilaktyka.

Czytaj więcej o: Wyróżnienie "czerwonej kokardki" w kategorii Profilaktyka dla Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Przejdź do - Listopadowa odsłona Kampanii "Mam czas rozmawiać"
23 listopada 2018

Listopadowa odsłona Kampanii "Mam czas rozmawiać"

Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać" jest oparta na idei promowania dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu rodziny, w tym HIV/AIDS i innych chorobach przenoszonych drogą płciową. W związku z przypadającym w dniach 23-30 listopada 2018 r. Europejskim Tygodniem Testowania, kampania kładzie nacisk na dialog dotyczący konieczności testowania w kierunku HIV.

Czytaj więcej o: Listopadowa odsłona Kampanii "Mam czas rozmawiać"
Przejdź do - Podsumowanie realizacji Projektu "HIV/AIDS - wiem, nie boję się, toleruję" w woj. śląskim
23 stycznia 2018

Podsumowanie realizacji Projektu "HIV/AIDS - wiem, nie boję się, toleruję" w woj. śląskim

Od września do grudnia 2017 r. Oddział Śląski Polskiego Towarzystwa Higienicznego we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach realizował Projekt „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”, który otrzymał grant w Konkursie Pozytywnie Otwarci 2016.

Czytaj więcej o: Podsumowanie realizacji Projektu "HIV/AIDS - wiem, nie boję się, toleruję" w woj. śląskim
Przejdź do - Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”
10 stycznia 2018

Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”

W ramach realizowanego Projektu „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję” zorganizowano konkurs na spot edukacyjny nawiązujący do hasła Projektu tj. profilaktyki zakażeń wirusem HIV.

Czytaj więcej o: Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”
Przejdź do - 1 grudnia Światowy Dzień AIDS
1 grudnia 2017

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

Czytaj więcej o: 1 grudnia Światowy Dzień AIDS
Przejdź do - Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"
17 listopada 2017

Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

W dniu 17 listopada 2017 r. rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Tego samego dnia rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Czytaj więcej o: Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"
Przejdź do - Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim
20 stycznia 2017

Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim

Od września do grudnia 2016 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we współpracy z Oddziałem Śląskim Polskiego Towarzystwa Higienicznego realizowała Projekt „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”, który otrzymał grant w Konkursie Pozytywnie Otwarci.

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim