HIV/AIDS

Priorytety strategii państwa w zakresie walki z HIV/AIDS zawarte w Krajowym Programie Zwalczania AIDS
i Zapobiegania Zakażeniom HIV opracowanym na lata 2012-2016 ukierunkowane są głównie na usprawnienie systemu zapobiegania zakażeniom HIV, edukację społeczeństwa i zapewnienie opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS.
Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca liczba zakażeń HIV w Polsce, do których dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Zbyt mało osób zna swój status serologiczny i łudzi się błędnymi stereotypami. Tymczasem HIV/AIDS może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od tego kim jest, jakie ma wykształcenie, czy też przekonania.

Główne cele programu to:

  • ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
  • zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie HIV/AIDS
  • poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich
  • poprawa jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV

Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje w/w Program we współpracy z władzami lokalnymi, instytucjami zajmującymi się diagnostyką i terapią HIV/AIDS, organizacjami pozarządowymi i partnerami, natomiast głównym koordynatorem Programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

Co roku na terenie województwa śląskiego Państwowa Inspekcja Sanitarna organizuje Ogólnopolską Kampanię Społeczną w zakresie profilaktyki HIV/AIDS, której myśl przewodnia zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Kampania kończy się obchodami Światowego Dnia AIDS, przypadającego
1 grudnia.


Więcej informacji o Programie i Kampaniach można znaleźć na stronie internetowej www.aids.gov.pl

 

 

Artykuły

Przejdź do - Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”
10 stycznia 2018

Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”

W ramach realizowanego Projektu „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję” zorganizowano konkurs na spot edukacyjny nawiązujący do hasła Projektu tj. profilaktyki zakażeń wirusem HIV.

Czytaj więcej o: Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – wiem, nie boję się, toleruję”
Przejdź do - 1 grudnia Światowy Dzień AIDS
1 grudnia 2017

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

Czytaj więcej o: 1 grudnia Światowy Dzień AIDS
Przejdź do - Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"
17 listopada 2017

Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

W dniu 17 listopada 2017 r. rusza kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Tego samego dnia rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Czytaj więcej o: Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"
Przejdź do - Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim
20 stycznia 2017

Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim

Od września do grudnia 2016 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we współpracy z Oddziałem Śląskim Polskiego Towarzystwa Higienicznego realizowała Projekt „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”, który otrzymał grant w Konkursie Pozytywnie Otwarci.

Czytaj więcej o: Sprawozdanie z realizacji Projektu "HIV/AIDS- jestem świadomy, nie ryzykuję!" w woj. śląskim
Przejdź do - Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”
12 stycznia 2017

Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”

W ramach realizowanego Projektu „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję” zorganizowano konkurs plastyczny na plakat nawiązujący do hasła Projektu tj. profilaktyki zakażeń wirusem HIV.

Czytaj więcej o: Wyniki konkursu ph. „HIV/AIDS – jestem świadomy, nie ryzykuję!”
Przejdź do - Projekt HIV/AIDS w województwie śląskim
28 listopada 2016

Projekt HIV/AIDS w województwie śląskim

Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i istnieje od 1988 roku. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia. "Czerwona kokardka" jest znakiem poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS. Zakażenie HIV jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym - osoby zakażone spotykają się z ostarcyzmem, a niedobór rzetelnych informacji owocuje niepokojem i wrogością. Rozpowszechnianie tego symbolu stanowi pierwszy krok na drodze do oswojenia tematyki HIV i AIDS, co powinno zaowocować ograniczeniem liczby nowych zakażeń i wzrostem zrozumienia dla sytuacji osób żyjących z HIV.

                

Czytaj więcej o: Projekt HIV/AIDS w województwie śląskim
Przejdź do - Działania w zakresie profilaktyki HIV/AIDS w 2015 r. w woj. śląskim
8 sierpnia 2016

Działania w zakresie profilaktyki HIV/AIDS w 2015 r. w woj. śląskim

Od wdrożenia badań w Polsce w 1985 r. do 31 grudnia 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u ponad 19 tys. osób. Dane szacunkowe Krajowego Centrum ds. AIDS wskazują jednak, że liczba zakażonych HIV jest znacznie większa. Od roku 2009 liczba nowych zakażeń HIV rocznie znacznie się zwiększyła i obecnie wykrywa się ponad 1000 nowych zakażeń HIV każdego roku. Znaczna część z nich to ludzie młodzi (20-29 lat).

Czytaj więcej o: Działania w zakresie profilaktyki HIV/AIDS w 2015 r. w woj. śląskim