Działania w zakresie profilaktyki HIV/AIDS w 2015 r. w woj. śląskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 sierpnia 2016

Od wdrożenia badań w Polsce w 1985 r. do 31 grudnia 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u ponad 19 tys. osób. Dane szacunkowe Krajowego Centrum ds. AIDS wskazują jednak, że liczba zakażonych HIV jest znacznie większa. Od roku 2009 liczba nowych zakażeń HIV rocznie znacznie się zwiększyła i obecnie wykrywa się ponad 1000 nowych zakażeń HIV każdego roku. Znaczna część z nich to ludzie młodzi (20-29 lat).

Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. śląskiego koncentrują się na zapobieganiu zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa m.in. poprzez szeroko pojętą edukację  i zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji i usług w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.

W 2015 roku propagowano Kampanię społeczną Krajowego Centrum ds. AIDS ph. „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. Realizacja powyższej Kampanii oraz akcji „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test” miała na celu promocję punktów prowadzących anonimowe i bezpłatne testowanie w kierunku HIV połączone z profesjonalnym poradnictwem okołotestowym, bowiem lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Z kolei prawdziwym wyzwaniem osób żyjących z HIV jest doświadczanie alienacji, kiedy przyznają się do choroby. Dlatego Państwowa Inspekcja Sanitarna wspierała również Kampanię „HIVokryzja. Wyleczmy się”, która miała eliminować uprzedzenia związane z grupami objętymi problematyką HIV/AIDS. Zachęcano także instytucje publiczne oraz lokalne media do umieszczania na swoich portalach internetowych informacji o prowadzonych kampaniach.

Istotne działania w zakresie profilaktyki HIV oraz podniesienia akceptacji społecznej wobec osób żyjących z HIV/AIDS podejmowane są także w Światowym Dniu AIDS przypadającym corocznie 1 grudnia. W tym dniu zorganizowano uroczysty przemarsz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych ulicami miasta Katowice celem okazania solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich rodzinami, w którym uczestniczyło 120 osób. Młodzież przygotowała na ten cel tematyczne transparenty i otrzymała symboliczne czerwone kokardki do przypięcia na odzież. Przemarsz zakończył się w budynku Altus Katowice, gdzie w Planet Cinema odbyła się emisja filmu pt. „Witaj w klubie” dot. problematyki HIV/AIDS.

Dbając o poszerzanie i uzupełnianie wiedzy na temat HIV/AIDS organizowano wykłady, prelekcje, konkursy wiedzy i plastyczne, spotkania edukacyjne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w szkołach i placówkach wypoczynku letniego w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Informacji i porad wspartych otrzymanymi materiałami edukacyjnymi można było uzyskać w punktach informacyjnych organizowanych przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas np. dni promocji zdrowia w mieście.

Wsparciem w podejmowanych przez Państwową Inspekcje Sanitarna działaniach profilaktycznych były jednostki samorządu terytorialnego, placówki ochrony zdrowia, placówki kultury i wypoczynku, stowarzyszenia itp. które chętnie współpracowały w realizacji zadań Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie