Realizacja Programu „Znamię! Znam je?” w woj. śląskim w roku szkolnym 2015/2016

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 lipca 2016

Program edukacyjny „Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry” również w roku szkolnym 2015/2016 został chętnie przyjęty i realizowany przez szkoły
ponadgimnazjalne woj. śląskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach wspólnie z Fundacją „Gwiazda Nadziei” – partnerem programu – w listopadzie 2015 r. zorganizowali cykl szkoleń dla ponad 150 koordynatorów powiatowych i szkolnych odpowiedzialnych za wdrożenie programu w placówkach szkolnych. W efekcie edukacją objętych zostało ponad 30 tys. uczniów z 328 szkół ponadgimnazjalnych woj. śląskiego.

Uczniowie podczas lekcji edukacyjnej zostali zapoznani z zasadami profilaktyki oraz czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka – groźnego nowotworu skóry. Młodzież wykazywała zainteresowanie tematyką, zadawała dużo pytań, włączała się w dyskusje. Zdecydowana większość po raz pierwszy zainteresowała się wyglądem swoich znamion, a wielu obiecało, że w czasie wakacji będą stosować kremy z filtrem i nie będą korzystać z solarium. Młodzież wysoko oceniła sposób przekazania treści programowych, uznając grę internetową i film edukacyjny za innowacyjną opcję programu.

Zajęcia nauczyciele wzbogacali o dodatkowe aktywności, m.in. porady i badania lekarza dermatologa, prezentacje tematycznych filmów edukacyjnych, quizy wiedzy o czerniaku, informacje zamieszczane na stronach internetowych szkół lub w formie gazetki szkolnej. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów po zakończeniu zajęć wskazują, że większość uczniów wie na co zwracać uwagę, kiedy udać się do lekarza i jakie czynniki wpływają na powstawanie czerniaka. Deklarowali także regularne samobadanie skóry, stosowanie zasad ochrony oraz przekazanie zdobytej wiedzy swoim bliskim i znajomym.

Ze względu na wagę problemu dyrektorzy i koordynatorzy deklarują kontynuację programu w następnym roku szkolnym.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie