Realizacja Programu „Znamię! Znam je?” w woj. śląskim w roku szkolnym 2014/2015

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 września 2015

W roku szkolnym 2014/2015 Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego po raz drugi przystąpiła do realizacji Programu edukacyjnego „Znamię! Znam je? - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry”.

II edycja programu realizowana była w 289 szkołach ponadgimnazjalnych woj. śląskiego. Z edukacji skorzystało ponad 25 tys. uczniów. W listopadzie 2014 r. przeprowadzono szkolenia dla koordynatorów szkolnych w pięciu miastach naszego regionu.

Program pozwolił zapoznać uczniów z tematyką nowotworu skóry, zwiększył ich świadomość w zakresie profilaktyki czerniaka i odpowiedzialnych zachowań prozdrowotnych, gdyż okazuje się, że dla wielu młodych ludzi problem czerniaka to coś odległego „co mnie nie dotyczy”, obserwacja znamion to nowość. Przyznawali, że sporadycznie kontrolowali stan swojej skóry, nie wiedzieli jak to robić prawidłowo, wręcz nie widzieli takiej potrzeby. Dlatego podczas realizacji programu wykazywali zainteresowanie tematyką, zadawali dużo pytań, włączali się w dyskusje. Ocena programu przez uczniów jak i nauczycieli jest bardzo wysoka – koordynatorzy szkolni uznali go jako jeden z lepszych programów edukacyjnych. Młodzież wysoko oceniła sposób przekazania treści programowych, uznając grę internetową i film edukacyjny za bardzo ciekawą opcję programu.  Zdaniem koordynatorów multimedialne zadania skutecznie aktywują młodzież i przyciągają ich uwagę.

Zajęcia wzbogacane były o dodatkowe aktywności, m.in. spotkania i prelekcje przeprowadzone przez zaproszonego lekarza dermatologa, prezentacje tematycznych filmów edukacyjnych, quizy wiedzy o czerniaku, informacje zamieszczane na stronach internetowych szkół lub w formie gazetki szkolnej. Dodatkowym elementem wzbogacającym program był konkurs wiedzy „Co wiesz o czerniaku” rozgrywany na stronie Facebook, a zorganizowany przez Akademię Czerniaka w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka. Dzięki niemu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat czynników ryzyka i profilaktyki tego groźnego nowotworu, a przy okazji wygrać nagrody – daszki zaprojektowane przez ambasadorów kampanii.

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów po zakończeniu zajęć wskazują, że większość uczniów wie na co zwracać uwagę, kiedy udać się do lekarza i jakie czynniki wpływają na powstawanie czerniaka. Deklarowali także regularne samobadanie skóry, stosowanie zasad ochrony oraz przekazanie zdobytej wiedzy swoim bliskim i znajomym.

Program realizowany jest we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Znamię! Znam je?

    Znamię! Znam je?