Ostrzeżenie publiczne dotyczące używania DOPALACZY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 lipca 2015

Szanowni Państwo

W ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba zatruć dopalaczami na terenie województwa śląskiego. Do szpitali masowo zaczęły trafiać osoby, które spożyły „Mocarza” nowoczesny, syntetyczny kannabinoid - dopalacz mający nawet 800 razy większą siłę działania niż marihuana - jak podają toksykolodzy.

Obecnie młodzież i młodzi dorośli stanowią najliczniejszą grupę osób sięgających po substancje psychoaktywne. Używanie substancji psychoaktywnych, stało się jedną z najważniejszych kwestii społecznych i problemem zdrowia publicznego.

W związku z powyższym zaleca się szczególne środki ostrożności i konieczność zwiększenia uwagi skierowanej na osoby niepełnoletnie i młodzież.

Sprzedawcy narkotyków (nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii obow. od dnia 1 lipca br.) oferują niezapomniane wrażenia i doznania, przyciągają klientów ceną, błędnym opisem produktu zwłaszcza jego składu chemicznego, który ulega ciągłej zmianie.

Problem nadużywania substancji psychoaktywnych jest o tyle poważny, że większość osób, które je używa nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważny wpływ mają one na cały organizm, zwłaszcza na Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN). Prawda jest jednak taka, że używając substancji psychoaktywnych narażamy nie tylko własne zdrowie, ale i życie.

Ważne jest aby uwrażliwić oraz uświadomić jak wielkie zagrożenie niesie za sobą zażywanie dopalaczy.

Dopalacze są nieprzewidywalnymi narkotykami!


Od 1 lipca zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii – m.in. o rozszerzenie listy substancji zakazanych o 114 nowych pozycji dotychczas  zakwalifikowanych jako dopalacze. 

 

Dopalacze najważniejsze informacje (GIS)

 

 

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie środków zastępczych - razem przeciw dopalaczom 2013-2014

 

Ulotka dla młodzieży

Ulotka dla rodziców

 Plakat Dopalacze - Wypalacze Groźne narkotyki

Dopalacze-wypalacz - groźne narkotyki 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie