Tydzień Świadomości Czerniaka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 czerwca 2015

W dniach 25-29 maja br. w całej Polsce obchodzony będzie Tydzień Świadomości Czerniaka, który ma zachęcić do regularnych badań i przestrzegania podstawowych zasad profilaktyki. Ambasadorami tegorocznej, czwartej edycji kampanii zostali: Olga Barej, Marek Kacprzak, projektant PLICH, Łukasz Grass, Anna Szczypczyńska oraz Jagna Marczułajtis-Walczak. Organizatorem kampanii jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

„Znamy, ale nie badamy – co Polacy wiedzą o czerniaku?” to hasło najbliższej odsłony Tygodnia Świadomości Czerniaka. Ankieta przeprowadzona przez TNS na zlecenie Akademii Czerniaka w 2015 r. pokazuje bowiem, że większość z nas (90%) słyszała o czerniaku. Niestety tylko 15% respondentów udało się do lekarza choć raz, aby skontrolować pieprzyki. Tymczasem regularne badania i obserwacja zmian na skórze mogą uratować życie. Dlatego jednym z elementów kampanii będzie Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie 26 maja, który pozwoli uświadomić decydentom wagę problemu. Przez cały tydzień na Facebooku rozgrywany będzie konkurs wiedzy „Co wiesz o czerniaku?”, w którym nagrody to zaprojektowane przez ambasadorów kampanii daszki oraz zestawy kosmetyków chroniących przed słońcem.

Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego, w ramach upowszechniania wiedzy o nowotworze złośliwym skóry kontynuuje realizację Programu „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Program został stworzony przez Akademię Czerniaka, która przygotowała dla uczniów i nauczycieli specjalne materiały edukacyjne, m.in. film, na którym rówieśnicy tłumaczą jak odpowiednio oglądać skórę, by wykryć znamiona. Z edukacji skorzystało już prawie 30 tys. uczniów z 282 szkół ponadgimnazjalnych woj. śląskiego, natomiast w roku szkolnym 2014/2015 edukacją objętych jest kolejne 30 tys. uczniów. W listopadzie 2014 r. przeprowadzono szkolenia dla koordynatorów szkolnych w pięciu miastach naszego regionu.

Ponadto w zbliżającym się sezonie letnim w woj. śląskim prowadzona będzie akcja informacyjna „Brązowo, ale czy zdrowo?” na temat skutków zdrowotnych wynikających z nadmiernego promieniowania ultrafioletowego, realizowana głównie na terenie kąpielisk i placówek wypoczynku letniego oraz podczas przedsięwzięć plenerowych dla społeczności lokalnej naszego województwa. Większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego. Bagatelizowanie tego zjawiska wynika z ogólnego braku świadomości jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w skórze podczas opalania (także w solarium). Jedyną drogą dla poprawienia tej sytuacji jest podniesienie świadomości poprzez edukację.

Powyższe działania pomogą zbudować świadomość społeczną na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą czerniak oraz sprawią, że pacjenci będą zgłaszać się do lekarzy wcześniej, a tym samym zwiększą swoje szanse na wyleczenie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Znamię? Znam je!

    Znamię? Znam je!